reede, 5. juuli 2013

Mõtlematuse vili Vilniuses


Leedu alanud eesistumist EL-is, nagu ka Läti eesistumist aastal 2015, on Eestil kindlasti põhjust hoolikalt silmas pidada. Saame õppida heade naabrite nii korda- kui altminekutest. Ühe väärtusliku õppetunni andis Leedu Seimi ette mahajäetud purskkaevu varjamiseks püstitatud dekoratiivne püramiid. Selle neljal küljel kujutati Euroopa kontuurkaardile paigutatud Leedut eri ajastutel, neist ühel juhul ajaloolist tõika, et Leedu suurvürstiriik ulatus 600 aastat tagasi, suurvürst Vytautase ajal, Läänemerest Musta mereni.
Leedulastele on see asjaolu alati olnud rahvusliku uhkuse kasvuallikas ja oluline identiteedifaktor. Antud juhul osutus aga skandaalseks asjaolu, et 15. sajandi Suur-Leedu on avalikus linnaruumis paigutatud tänapäevaste riigipiiridega Euroopa kaardile. Nõnda on Leeduga kaetud oluline osa Ukraina, Venemaa ja Poola territooriumist – ning Valgevenet nagu polekski.  Episood ajaloost on pandud tänapäevasesse kastmesse – ning tüli majja toodud. Arutelu, kas tollase vürstiriigiga seonduv vaimne pärand kuulub üksnes Leedule, on nagunii juba ammune. Ühtlasi on aga küsitav, kuivõrd see seostub Euroopa Liidu eesistumisega.

Hea õppetund ka Eestile – kui kutsume endale külalisi ja räägime sellest, mida ise enda juures oluliseks peame, tuleks enne korraks läbi mõelda, kas see on ka külalistele oluline ja sarnaselt mõistetav. Monumentaalobjektide sümbolkeel on seejuures teadagi eriliselt tundlik teema.
Pyramid in the front of the Seimas | Photo by Darius Udrys

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar