esmaspäev, 2. veebruar 2015

CNG-autoga Euroopas

Eestis on suurenenud huvi maagaasiga ehk surugaasiga (CNG) sõitvate autode vastu, kuigi tanklaid on Eesti Gaasil seni ainult 5 - kaks Tallinnas, üks Tartus, Narvas, Pärnus.

Hiljaaegu vedasin diplomaatilist pagasit Berliinist Tallinnasse CNG-autoga, seepärast saan jagada soovitusi CNG-liikluseks Saksamaa ja Eesti vahel.

Esiteks tasub CNG-autoga Eestist kaugemale liikudes kindlasti planeerida täpselt tankimiskohad. Vajalik tööriist on veebisait http://cngeurope.com/, aga seal leiduv info on kohati aegunud ja vigane ning vajab seetõttu ülekontrollimist. Reisile tasub minna autoga, mis suudab korraga (maagaas + bensiin) ära sõita ca 450 km. Kindlasti tasub kohe panna pagasiruumi üks nt 20-liitrine täistangitud bensiinikanister. Ja kindlasti kasutada maksimaalselt püsikiirusehoidikut jm sõiduökonoomsuse nippe. Muidugi läheb vaja GPSi abi, aga tuleb hoida ka ise silmad lahti, sest enamjaolt on tanklad nurgatagustes kohtades ja ilma suuremate viitadeta.

Kindlasti ehitatakse tanklaid lähiaastail juurde, aga hetkeseis selline: Saksamaal ca 900, Poolas 24 CNG tanklat. Leedus 3, Lätis ei ühtegi.

Berliinis on CNG-tanklaid mitu, ise kasutasin Genshagenis (Ludwigsfelde) asuvat, aadressil Parkallee 1. 24h, korralik tankla. Hind ca 1,1 eur / kg Viimane CNG-tankla enne Poola piiri asub Frankfurtis Oderi ääres (aadressil Böttnerstrasse 1), aga sellele ei tasu loota, sest see on määratud ainult kohalikule linnatanspordile - tankimispüstol ei sobi sõiduautodele ja maksta saab ainult EC-kaardiga (mitte nt VISA).

Berliinist saab otse sõita Poznanisse (ca 250 km), kus linnaservas asub sealtkandi ainus CNG-tankla (aadressil Glogowska 429) - tanklatöötaja on lahke härrasmees, ehkki räägib ainult poola keelt. Aga tankla peaks olema 24h lahti ja kaardiga saab maksta.

Järgmine tankla on Varssavis (aadressil (Ignacego Pradzynskiego 16), 310 km kagugusel ehk paak saab enam-vähem tühjaks sõidetud. Seal aga saab tankida poolakeelse töötaja jutu järgi küll 24h, kuid ainult sularahas, nii et eelnevalt tasuks mõne pangaautomaadi juurest läbi sõita ja varuda ca 100 zlotti sularaha (kui paagi mahuks on ca 20 kg). Poolas on magaasi hind ca 3 zlotti / kg. Abi võib olla ka kaardist http://cng.auto.pl/stacje-cng-w-polsce/

Bialystokis ja Augustowis CNG-tanklat ei ole, nii et järgmine tankla asub alles Leedus (Klaipedas, Šiauliais või Vilniuses) - nii et suure tõenäosusega tuleb vahepeal bensiini lisaks tankida. Kaunases oleks Eestisse sõites kõige parem tankida, aga seal tanklat veel pole - nii et sõitsin Varssavist 450 km otse läbi Alytuse Vilniusesse.

Vilniuse tankla on sealse bussipargi territooriumil (aadressil Verkiu 52), 24h lahti ja kaardiga saab maksta. Ja töötajad oskavad keeli ka.

Järgmine tankla võiks asuda Riias, kuid aadressil Unijas iela 8 ega ka kuskil mujal tanklat ei ole. Riias suleti ainus CNG-tankla vist aastal 2012 ning uut ei kiirusta Latvijas Gaze ehitama. Läti on CNG-kaaridl valge laik.

Nii et Vilniusest tuleb sõita Riiast kaarega mööda ja otse Pärnusse (475 km), kus Pärlimõisa tee 29 asub Eesti Gaasi tankla (hind 0,779 eur / kg, 24h ja kaardimaksega). Eesti tanklad on läbisõidetud riikidest kõige puhtamad, parima disaini  ja kasutusmugavusega ning korralike seletavate materjalidega. Järgmine samasugune tankla on Tallinnas, vt http://www.gaas.ee/surugaas/maagaasi-autotankla/

Soomes on CNG-tanklaid ca 25 - aga need asuvad eeskätt Helsingi ümbruses, nii et Ida- ja Põhja-Soome CNG-autoga asja pole. Roostis on tanklaid 154, neist valdav enamus Lõuna-Rootsis.

Nii et CNG-autoga Lääne-Euroopa poole sõites tasub peale läbi Poola sõitmise kaaluda ka Rootsi kaudu sõitmist. Või siis Tallinn-Stockholm praami asemel sõita Pärnus tankides ca 450 km edasi, Lätist Liepaja-Travemünde praamiga Saksamaale (http://www.stenaline.de/unsere-routen/travemuende-liepaja ). Või siis veidi edasi sõites praamiga Klaipedast Kieli (http://freight.dfdsseaways.com/dfds_ferries/baltic_sea_ferries/klaipeda_kiel_ferries/ ).